اثرات اشغال لانه جاسوسي آمريكا بر روابط بين‌الملل

براي فهم و بررسي اثرات اشغال لانه جاسوسي آمريكا بر روابط بين‌الملل ابتدا بايد نگاهي داشته باشيم بر سير روابط بين‌المللي، اصل اساسي حاكم بر آن و وضعيت سيستم نظام بين‌المللي، موقعيت آمريكا و ديدگاه مردم ايران نسبت به آمريكا در هنگام پيروزي انقلاب اسلامي يعني اواخر دهه 70 ميلادي.

 

علل تسخير

تداوم حمايت مطلق از شاه و تقويت او، مقابله آمريكا با انقلاب اسلامي، پناه دادن به شاه و مشي غير انقلابي و مماشات گونه دولت موقت، از جمله دلائل مؤثر در اقدام دانشجويان مسلمان پيرو خط امام براي تسخير سفارت آمريكا در تهران بود.

 

شيطان در قلعه‌مرغي

ماجرا از اين قرار بود: آمريكا كه همه دنيا را به تحريم ايران مجبور كرده بود، خودش فهميده بود كه بدون ايران شانسي ندارد.
ريگان حتي در آن سال‌هاي آخر كه مبتلا به آلزايمر و فراموشي شده بود هم از مسلمان‌ها مي‌‌ترسيد. هميشه مواظب بود مسير حركتش طوري باشد كه اصلا از جلوي يك مسجد يا مركز اسلامي رد نشود. هيچ‌وقت يادش نرفت كه يك نماز جمعه، باعث سرنگوني دولتش شد.
توي نماز جمعه تهران، آيت‌الله هاشمي كه خبر را داد، نمازگزارهاي تهراني دست‌‌هايشان را مشت كردند و با حداكثر توانشان فرياد زدند «مرگ بر آمريكا». همه ذوق كرده بودند.

 


واکنش موسوی خوئینی‌ها به ادعای حضور منافقین در اشغال سفارت آمریکا
واکاوی جنگ رسانه ای غرب علیه ایران
هیچ احساس بدی نسبت به گروگان‌گیرها ندارم
هیأتهای نظامی ایالات متحده در ایران از 1943 تا 1978 اقتصاد سیاسی کمک نظامی‏
هماوردي هژمونيك
هزینه‌های بازدارندگی ایران
هزینه هاى سنگین تحریم ایران بر اقتصاد امریکا
هزارویک دلیل برای حمله نکردن آمریکا به ایران
هدف اساسي آمريكا در ايران چيست؟
نيم قرن شرارت - نگاهى به اقدامات خصمانه امريكا عليه ايران

 مسئولیت محتوا و مواضع مندرج در مقالات بر عهده نویسندگان بوده و درج آنها در این پایگاه به مفهوم تأیید آن نمی باشد. Copyright © second-revolution.ir, All Rights Reserved