گروگان‌گیری در سفارت آمریکا لزومی نداشت

آنچه در پی می‌آید گفت‌وگوی دکتر محمدعلی همایون کاتوزیان، استاد دانشگاه آکسفورد با ویژه‌نامه روزنامه شرق به مناسبت سالروز تسخیر سفارت آمریکا است:

 

چرایی جنگ نرم علیه جمهوری اسلامی ایران

صحبت از چرایی تهاجم فرهنگی و جنگ نرم علیه نظام اسلامی مقوله ای چندان پیچیده و غامض نیست و با مراجعه به منابع تاریخی و فلسفه تاریخ و به طور خاص بر اساس تفکر ایدئولوژیک می توان نزاع دائمی جبهه اهل حق با مستکبرین و ظالمین را مشاهده نمود؛ در طول تاریخ، تمام ادیان و آیین ها و همه مکاتب و فلسفه های اجتماعی متکی بر نوعی جهانبینی بود ه اند.

 

اشتباه آمریکایی در گذر

زمان جیمی کارتر رئیس جمهور آمریکا در شامگاه 18 فروردین 1359 طی دستوری قطع روابط سیاسی و بازرگانی با جمهوری اسلامی ایران را اعلام کرد. این دستور که 5 ماه پس از تصرف سفارت آمریکا در تهران به وقوع پیوست عکس‌العمل جدید دولت آن کشور در برابر گروگانگیری دیپلماتهای آمریکایی در ایران بود. کارتر پیش از قطع رابطه با ایران، چند مرحله اقدامات سیاسی و اقتصادی علیه جمهوری اسلامی ایران به عمل آورده بود.

 


واکنش موسوی خوئینی‌ها به ادعای حضور منافقین در اشغال سفارت آمریکا
واکاوی جنگ رسانه ای غرب علیه ایران
هیچ احساس بدی نسبت به گروگان‌گیرها ندارم
هیأتهای نظامی ایالات متحده در ایران از 1943 تا 1978 اقتصاد سیاسی کمک نظامی‏
هماوردي هژمونيك
هزینه‌های بازدارندگی ایران
هزینه هاى سنگین تحریم ایران بر اقتصاد امریکا
هزارویک دلیل برای حمله نکردن آمریکا به ایران
هدف اساسي آمريكا در ايران چيست؟
نيم قرن شرارت - نگاهى به اقدامات خصمانه امريكا عليه ايران

 مسئولیت محتوا و مواضع مندرج در مقالات بر عهده نویسندگان بوده و درج آنها در این پایگاه به مفهوم تأیید آن نمی باشد. Copyright © second-revolution.ir, All Rights Reserved