آغازی بر پایان دیپلماسی-نگاهی به روابط ایران و آمریكا از پیروزی انقلاب تا قطع رابطه سیاسی

19 فروردین ماه، سالروز قطع روابط سیاسی ایران و آمریكا در سال 1359 است. اگرچه مقابله با سلطه آمریكا در ایران یكی از شعارها و اهداف انقلاب اسلامی بود و این روند با اشغال سفارت آمریكا در 13 آبان 1358 یكی از فرازهای مهم و سرنوشت‌ساز خود را پشت سرگذارد، اما قطع روابط دو كشور اقدامی بود كه از سوی دولت آمریكا صورت پذیرفت.

 

هزارویک دلیل برای حمله نکردن آمریکا به ایران

دکتر حسین علایی از فرماندهان خلاق و خوش‌فکر و نوانای دفاع مقدس و اولین فرمانده نیروی دریایی سپاه بوده است. وی هم اکنون علاوه بر تدریس در دانشگاه، کارشناسی مستقل و توانمند در زمینه مسائل نظامی و استراتژیک ایران و منطقه به شمار می‌رود. گفت‌وگوی «تابناک» را با سرتیپ علایی درباره موضوع پرمناقشه حمله آمریکا و اسرائیل به ایران می‌خوانید.

 

لحظه به لحظه با عمليات پنجه عقاب

«پنجه عقاب»، این نام عملیات نجات بود. سه هواپیمای ام سی-۱۳۰ حامل نیروها و سه هواپیمای ئی سی-۱۳۰ حامل سوخت، جزیره مصیره در سواحل شیخ نشین عمان را ترک و به سوی ایران پرواز خواهند کرد. در محلی در صحرای طبس که «کویر یک» نامیده می شود فرود می آیند و در آنجا منتظر هشت هلی کوپتر ديگر می مانند. هلی کوپتر ها از عرشه ناو اتمی نیمیتز که در دریای عمان لنگر انداخته، در چهار دسته دوتایی و با مسیرهای متفاوت پرواز می کنند و تقریباً ۳۰ دقیقه پس از فرود آخرین هواپیما وارد کویر می شوند. هلیکوپترها به محض فرود، سوختگیری می کنند و نیروی یورش ۱۱۸ نفری را سوار خواهند کرد.

 


واکنش موسوی خوئینی‌ها به ادعای حضور منافقین در اشغال سفارت آمریکا
واکاوی جنگ رسانه ای غرب علیه ایران
هیچ احساس بدی نسبت به گروگان‌گیرها ندارم
هیأتهای نظامی ایالات متحده در ایران از 1943 تا 1978 اقتصاد سیاسی کمک نظامی‏
هماوردي هژمونيك
هزینه‌های بازدارندگی ایران
هزینه هاى سنگین تحریم ایران بر اقتصاد امریکا
هزارویک دلیل برای حمله نکردن آمریکا به ایران
هدف اساسي آمريكا در ايران چيست؟
نيم قرن شرارت - نگاهى به اقدامات خصمانه امريكا عليه ايران

 



مسئولیت محتوا و مواضع مندرج در مقالات بر عهده نویسندگان بوده و درج آنها در این پایگاه به مفهوم تأیید آن نمی باشد. Copyright © second-revolution.ir, All Rights Reserved