ایران و جوهر سیاست آمریکا

این مقاله، ضمن ارایه گزارشی از تاریخ روابط پرتلاطم ایران و آمریکا در دو دهه اخیر، زوایای مختلف استراتژی و عمق نگاه ایالات متحده در قبال ایران را مورد تحلیل و بررسی قرار داده و توصیه هایی برای مواجهه با آمریکا بیان می دارد. بی تردید، نگاه محققانه به مسأله آمریکا و درک صحیح و به روز منافع ملّی، بهترین روش در مواجهه معقول با این مساله می باشد.

 

كمیته ضد ایرانی درآمریكا

وزارت امور خارجه آمریكا كمیته ضد ایرانی "گروه عملیات و سیاست سوریه و ایران"(ISOG) را كه برای طراحی و اقداماتی علیه ایران تشكیل داده بود، منحل كرد . این اقدام در آستانه مذاكرات چندي پيش سفرای ایران و آمریكا در عراق این سؤال را موجب می‌شود كه چرا كمیته ضد ایرانی منحل شد؟
به گزارش خبرگزاری فارس،"گروه عملیات و سیاست سوریه و ایران" (Iran Syria Policy and Operations Group) در ماه‌های پایانی سال 1384 به طور محرمانه در داخل وزارت امورخارجه آمریكا تشكیل شد كه كار آن هماهنگی در ارتباط با نحوه فشار علیه ایران بود.

 

بازخواني واقعه «طبس»

واقعه «طبس» که در تاريخ ايالات متحده امريکا به عمليات «نجات دهنده» معروف است در 5 ارديبهشت 1359 به منظور نجات گروگان هاي امريکايي در تهران با شکست مواجه شد و به فاصله 9 روز پس از آنکه دولت رونالد ريگان به عنوان رئيس جمهور امريکا انتخاب و شکست جيمي کارتر محرز شد، بحران 444 روزه گروگان گيري نيز خاتمه يافت. مرحوم دکتر پرويز ذوالعين در کتاب «ديپلماسي، خاطرات و آموزه ها» به شرح مختصري از اين رويداد مي پردازد. وي که در آن زمان سرپرستي اداره تشريفات وزارت امور خارجه را به عهده داشته است و خود نيز دانش آموخته حقوق بين الملل از فرانسه بوده با پردازش خاطرات خود از آن دوره به برخي از رويدادها اشاره مي کند که در اين گزارش چکيده يي از آن آورده مي شود.

 


واکنش موسوی خوئینی‌ها به ادعای حضور منافقین در اشغال سفارت آمریکا
واکاوی جنگ رسانه ای غرب علیه ایران
هیچ احساس بدی نسبت به گروگان‌گیرها ندارم
هیأتهای نظامی ایالات متحده در ایران از 1943 تا 1978 اقتصاد سیاسی کمک نظامی‏
هماوردي هژمونيك
هزینه‌های بازدارندگی ایران
هزینه هاى سنگین تحریم ایران بر اقتصاد امریکا
هزارویک دلیل برای حمله نکردن آمریکا به ایران
هدف اساسي آمريكا در ايران چيست؟
نيم قرن شرارت - نگاهى به اقدامات خصمانه امريكا عليه ايران

 مسئولیت محتوا و مواضع مندرج در مقالات بر عهده نویسندگان بوده و درج آنها در این پایگاه به مفهوم تأیید آن نمی باشد. Copyright © second-revolution.ir, All Rights Reserved